Jste tady
Home > Zahrada > 5 tipů jak připravit vaši zahradu na jaro

5 tipů jak připravit vaši zahradu na jaro

Sice to tak za okny ještě nemusí vypadat, pomalu se k nám blíží tak vytoužené jaro. A společně s tím i příležitost opět začít žít aktivně, a to i v našich zahradách. Už na sklonku tohoto období byste neměli zapomínat na práci na zahradě, aby vypadala tip-top a i letos vám poskytla velkou úrodu. Nabízíme vám 5 zajímavých tipů.

Řez ovocných dřevin

Jako první je nutné provést řez ovocných dřevin. Ideální na to je využít čas, kdy jsou ještě přítomny relativně nízké teploty, a tak mají dřeviny veškerou energii ukrytou v kořenech. Řez se tak pro ně stane málo agresivní a vědí se z něj velmi rychle vzpamatovat. Stříháním, případně řezáním ovocných dřevin musíme v první řadě odstranit ty větve, které strom zbytečně zahušťují a uzavírají. Tak, aby se následně k plodům mohlo bez problémů dostat sluníčko. Rovněž odstraňte ty větve, které jsou staré a jeví se být poškozeny. Například mají popraskanou kůru. Ostříhejte i malé navzájem se křížící výhony. Při těchto úkonech vám pomůže nářadí na zahradu, zejména zahradní nůžky či praktické malé ruční pilky.

Kontrola funkčnosti a základní údržba zahradní techniky

Před začátkem hlavní sezóny byste měli také zkontrolovat funkčnost veškeré zahradní techniky a převést její základní údržbu. Samozřejmě, techniku jste měli již na podzim dokonale vyčistit, aby zimní období vyčkala bez nečistot, které by mohly způsobit znehodnocení materiálu. Při motorové zahradní technice zkontrolujte objem oleje, dolijte palivo a zkuste ji nastartovat. Pokud zahradní technika dělá problémy, stále máte čas ji opravit, případně odnést k profesionálovi. Zkontrolujte si také funkčnost zavlažovacího systému.

Odstraňte zbytky listí a plsť z trávníku

Po zmizení sněhu a při teplotách, které se déle pohybují nad nulou, můžete nastoupit plně vyzbrojeni do zahrady. Nejdříve se věnujte trávníku. Z jeho povrchu odstraňte zbytky spadaného listí z podzimu, na co vám poslouží speciální hrábě na listí. Následně trávník zbavte plsti, tedy seschlé trávy přímo v trávníku, která by bránila jeho ozelenění a růstu. Využít k tomu můžete buď zahradní hrábě, případně vertikutátory.

Vertikutátor výrazně usnadní jarní ošetření trávníku

Příprava půdy na výsadbu

Pokud na zahrádce máte záhony na pěstování zeleniny či květin, její jarní příprava je hlavním faktorem podílejícím se na úrodě. Jako první je nutné půdu provzdušnit, a to rytím. Při tomto úkonu také odstraňte zbytky kořínků z minulého roku či plevel, která již na záhoně stihla vyrůst. Při rytí můžete do půdy zapracovat kompost, případně přírodní hnojivo. Po rytí půdu ještě prokopejte, čímž si připravíte půdu přímo na výsadbu.

Kypření půdy je základem přípravy zahrady na jaro
Kypření půdy je základem přípravy zahrady na jaro

Předpěstování sazeniček

Některé druhy zeleniny, ale i květů, je nutné předpěstovat, přičemž ideální je uskutečnit výsadbu na sklonku února a března. Například rajčata, papriky, okurky či bylinky. Díky tomu si budete moci sklizeň užívat již na začátku léta.

Top