Jste tady
Home > Finance a reality > Jak bezpečně realizovat platbu za nemovitost

Jak bezpečně realizovat platbu za nemovitost

Koupě domu, bytu či pozemku je investicí v řádech několika desetitisíců eur. I proto při placení za ně musíme být maximálně opatrní. Nikdy totiž nevíte, zda prodávajícímu můžete skutečně věřit. Pokud si myslíte, že mu odevzdáte peníze při popisu kupní smlouvy, podáte návrh do zápisu do katastru a nemovitost je vaše, mýlíte se. Definitivu za celým procesem dá až ukončení procesu zápisu do katastru, který může trvat až několik měsíců. Navíc, katastr je oprávněn v některých případech zápis odmítnout. Jak se tedy má realizovat platba za nemovitost, aby byly vaše peníze v bezpečí před všemi nástrahami?

Při hypotéce je platba na bedrech banky

Nejjednodušší probíhá platba v případě, že bydlení financujete hypotékou. Tehdy řeší většinou všechno banka. S prodávajícím podepíše smlouvu, kterou se do listu vlastnictví vkládá zástavní právo na nemovitost pro danou banku. Teprve po jeho uskutečnění uvolní banka peníze na účet prodávajícího. V některých případech tak učiní až tehdy, když je ukončeno katastrální řízení a na listu vlastnictví je napsán již druhý majitel.

Vinkulace

Pokud disponujete hotovostí, bezpečnost převodu zůstává na vás. Tehdy máte dvě základní možnosti, přičemž tou první je vinkulace. Ta funguje na následujícím principu. Kupující si ve vybrané bance vytvoří účet určený na vinkulaci a vloží na něj potřebné finance. Při sepsání smlouvy kupující uvede jméno a účet prodávajícího, na který banka automaticky provede finance po předložení listu vlastnictví, kde je jako majitel uveden již kupující. Během celého správného procesu jsou vložené peníze zmraženy a žádná strana s nimi nemůže manipulovat. Pokud náhodou katastr odmítne provést převod vlastnických práv, peníze bude mít kupující po vypršení platnosti smlouvy o vinkulaci opět k dispozici.

Notářská úschova

Druhou možností je notářská úschova. Ta funguje velmi podobně jako vinkulace v bance, jen místo banky vystupuje notář. Kupující u něj uschová finance na dobu konání katastrálního řízení s podmínkou, že notář smí předmět úschovy vydat prodávajícímu po jeho úspěšném ukončení.

Top