Jste tady
Home > Finance a reality > Blíží se čas zlevňování bytů? Tam, kde ceny výrazně rostly, nemusí být změny takové

Blíží se čas zlevňování bytů? Tam, kde ceny výrazně rostly, nemusí být změny takové

Právní úpravy hypotečních úvěrů a další novinky mají za cíl snížit hodně vyšponované ceny nemovitostí. Bude to ale účinné? A za jak dlouho začneme pozorovat výsledky a tržní ceny nemovitostí skutečně půjdou dolů?

Povedou změny ke stejně rychlému poklesu cen, jaký byl jejich vzestup?

Úprava zákonu o úvěrech předkládá i změny v podobě snadnějšího a pro klienty více výhodného předčasného splacení. To však znamená větší náklady pro poskytovatele hypoték. K tomu se přidává i regulace od ČNB, která omezuje dostupnost úvěrů s pokrytím velké části hodnoty nemovitosti. Svou roli hraje i povinnost platby daně z nákupu nemovitosti kupujícím. Všechny tyto změny by měly minimálně zastavit růst cen nemovitostí.

Největší nárůst cen bytů za poslední rok zaznamenal Plzeňský kraj

V Plzni rostly ceny bytů v letošním roce až o 14,5 %. Prodej bytů zaznamenal velkou poptávku, která spolu s velmi výhodnými hypotékami, znamenala právě prudké zvýšení cen. Jednalo se o trend v rámci celé České republiky. V některých krajích byl rozdíl více patrný, jinde se jednalo pouze o menší rozdíl. Je však jasné, že prodej bytů v Plzni má stále velký potenciál a objevují se nové projekty a stavby.

Hypotéky už levnější nebudou, spíše naopak

Očekávané zvyšování úrokové sazby u hypoték a nové administrativní změny by měly postupně vést k tomu, že se bude snižovat poptávka o nemovitosti. Až se všechny tyto faktory spojí, dá se předpokládat, že ceny půjdou lehce dolů. Na druhou stranu bude těžší získat hypoteční úvěr o hodnotě odpovídající více než 80 % ceny nemovitosti. Nákup bytu v Plzni je proto právě teď chytrým tahem v případě, že se spoléháte hlavně na financování díky hypotečnímu úvěru.

Top