Jste tady
Home > Stavebnictví > Jak pokládat plovoucí podlahu

Jak pokládat plovoucí podlahu

Mezi nejoblíbenější typy podlah v domácnostech se bezpochyby řadí plovoucí podlahy. Jejich popularita je zajištěna zejména dostupnou cenou, výbornými vlastnostmi a montáží, kterou svépomocí zvládne téměř každý domácí kutil. Nachystejte si proto potřebné nářadí a pokládejte plovoucí podlahu společně s naším návodem.

Podlahová plocha musí být rovná

Prvním krokem při pokládce plovoucí podlahy je odstranění všech nerovností z podkladu. To docílíme jednak jeho důkladným čištěním, ale zejména položením pěnové fólie. Ta kromě vyrovnání povrchu zajistí i mírnou zvukovou izolaci. Pokud jsou nerovnosti větší a samotná fólie je neodstraní, můžete místo ní použít i tenký tvrzený polystyren.

Důležité je správné založit první řadu podlahy

Pokud jste si společně s podlahou nezakoupili speciální kolíky používané při jejím kladení, vyrobte si vlastní. Najděte doma vhodnou desku a rozříznete ji na kousky o tloušťce 1 až 1,5 cm. Přesně takovou vzdálenost od stěny je totiž při kladení podlahy třeba dodržovat. Podlaha vlivem tepla mění své rozměry, a proto jednoduše potřebuje u zdi malý prostor.

Mezi lamely první řady a stěnu proto vložte tyto kolíky a využívejte je následně i při dalších. První lamelu pokládejte tak, aby nášlapnou plochu u dveří netvořila pouze jedna lamela, ale několik ve vertikálním směru. Poslední lamelu v řadě je třeba vždy „docvaknout“, na což je určeno speciálně náčiní tvaru háku

Střídání spojů

Druhou řadu podlahy je nutné položit tak, aby se spoje nacházely v polovině lamely první řady. I proto musíte počáteční lamelu pilovat na polovinu. Systémem střídání spojů postupujte, dokud se nedostanete k protilehlé stěně. V poslední řadě je třeba většinou lamely řezat i v podélném směru. Na řezání používejte jen přímočarou pilku, na tvorbu různých otvorů například na topenářské trubky i speciální vrtáky.

Detaily na závěr

Po obvodu místnosti je po položení podlahy nutné nainstalovat lišty, které zakryjí mezery mezi podlahou a stěnou. Ty můžete o stěnu buď přilepit, nebo přišroubovat. Na přechody mezi jednotlivými místnostmi využíváme speciální přechodníky.

Top