Jste tady
Home > Zahrada > Jak udržet čistou vodu v koupacím jezírku?

Jak udržet čistou vodu v koupacím jezírku?

Moderní a eko alternativou běžných bazénů se v posledních letech stávají koupací jezírka. Ty kombinují možnost plavání ve vlastním bazénu s výrazným prvkem dekorace zahrady, který každou plochu v okolí domu výrazně zkrášlí. Koupací jezírka skrývají mnoho výhod, přičemž jednou z nich je koupání v chemicky neošetřované vodě. Jak však zajistit, aby byla i přes absencí chemikálií absolutně zdravotně nezávadná?

4 zóny vodních rostlin

Koupací jezírka se skládají ze dvou částí – čistící a koupací. V té čisticí hrají hlavní roli vodní rostliny, které z vody vážou několik látek a navíc ji okysličují. Z vodních rostlin je v jezírku vhodné vybudovat 4 stupně rostlinného samočištění, na které využijete 4 typy velikostně odlišných rostlin. V blízkosti břehu své místo nacházejí bahenní rostliny, jako například blatouch bahenní, za nimiž pokračují rostliny mělké zóny, a to puškvorec, orobinec, ježohlav či rákos. Následují filtrační rostliny, které produkují velké množství kyslíku. Jsou to například stolístek, vodomor či druh Myriophyllum. Poslední úroveň vodních rostlin tvoří plovoucí rostliny, z nichž jsou nejoblíbenější lekníny.

Někdy na čištění jezírka nestačí jen rostliny

Vodní rostliny je vhodné v koupacích jezírkách kombinovat se systémy okysličování tak, aby se ve vodě nacházel neustále dostatek kyslíku. V rozlehlejších jezírkách však takový systém čištění nepostačuje a je třeba ho doplnit účinnou technologií, která kombinuje mechanické a biologické čištění.

Pračka, bakterie, UV lampy a zeolit

Základem systému filtrace je čerpadlo, které žene vodu ze dna do tzv. pračky s obsahem více filtrů. Ty z vody odstraní hrubé mechanické nečistoty. Voda dále putuje do nádoby s plastovými nosiči, na kterých jsou navázány čistící bakterie. Ty zajišťují účinné biologické čištění vody. Co z ní nezlikvidují bakterie, o to se postarají UV lampy, přes které voda ve filtraci protéká. Posledním krokem čištění vody v jezírku je průtok vody přes horninu zeolit, který váže látky nezbytné pro život mikroorganismů ve vodě a upravuje její pH.

Top