Jste tady
Home > Zahrada > Jaké práce vyžaduje zahrada na konci léta?

Jaké práce vyžaduje zahrada na konci léta?

Zelenina a ovoce postupně dozrávají, proto si právě v období na konci léta zahradu nejvíce užijeme. Nicméně, stále byste neměli zapomínat na potřebnou péči. Co je v zahradě ideální dělat s blížícím se závěrem letního období?

U některých rostlin potřebujete urychlit zrání tak, abyste veškerou úrodu stihli posbírat ještě před prvními mrazy. I proto zastřihněte vrchovce rajčat či zkraťte mladé výhonky révy. Dozrávající hrozny je navíc třeba ochránit před ptáky, a proto jej pokryje tenkou tkaninou.

Je třeba věnovat se i ovocným stromem, zejména peckovice. Začněte s letním řezem tak, že zkrátíte letní výhonky. Pokud se na nich ještě nachází úroda, větve podepřete tak, aby se pod tíhou plodů nezlomili. V případě, že se chystáte rozšířit svůj ovocný sad, začněte se ohlížet za vhodnými sazenicemi.

Maliny i ostružiny sestříhejte zcela k zemi a rybíz postříkejte proti skvrnitosti listů.

Jahody už postupně vytvořili své hříženci, které je třeba prosadit. Vybírejte si ty výhonky, které jsou největší nebo se nacházejí co nejblíže k hlavní rostlině. Staré jahody pohnojte, čímž zajistíte bohaté kvetení na nadcházející sezónu.

Pěstitelé růží by měli poctivě odstraňovat všechny listy, které jsou napadeny škůdci, čímž znemožní dalšímu šíření chorob. Rovněž je třeba přestat s hnojením, aby již rostliny zbytečně nevytvářeli nová poupata.

Na konci léta můžete rozmnožovat některé trvalky dělením kořenových systémů. A to například petrklíče či pivoňky. Ze země vyberte cibule tulipánů a uskladněte je na chladném místě.

Top