Jste tady
Home > Finance a reality > Pojistit splácení hypotéky nebo ne?

Pojistit splácení hypotéky nebo ne?

Při žádání o úvěr na bydlení v bance pravděpodobně dostanete otázku, zda spolu s úvěrovou smlouvou máte zájem uzavřít i pojištění hypotéky. To ochrání vaši rodinu před problémy se splácením například při trvalých úrazech, případně úmrtí žadatele o úvěr.

Sice pojištění hypotéky není povinné, ale pro budoucnost a její jistotu je opravdu vhodné jej uzavřít. A to buď přímo v bance, nebo v jakékoliv komerční pojišťovně ve formě rizikového pojištění. Některé banky dokonce klientům s pojištěním úvěru snižují úrokovou sazbu jako malou kompenzaci za navýšení splátky o pojistné. Často je však pojistné placené najednou, a to formou navýšení celkové výše úvěru.

Bankovní nebo komerční pojištění?

Pokud uzavřete pojištění přímo v bance, je nutné si uvědomit, že platí pouze pro produkt vedený v dané finanční institucí. V případě refinancování úvěru do jiné banky proto pojištění zaniká. Komerční rizikové pojištění takové omezení nezná a platí po celou dobu uvedenou v pojistné smlouvě. Toto pojištění však obsahuje několik výjimek, o kterých se detailně promluvte s pracovníkem pojišťovny či pojistným agentem.

Co si před uzavřením pojištění úvěru zjistit?

Před využitím tohoto pojistného produktu v bance nebo v pojišťovně si podrobně prostudujte podmínky. Zjistěte si, za jakých podmínek dochází k pojistnému plnění, zda je uznáváno pouze při úrazech způsobujících trvalou invaliditu a úmrtích, nebo i dočasně kryje splátky například během období PN. Dále se informujte, na jakou dobu dané pojištění uzavíráte a zda jeho maximální výše činí opravdu celou dlužnou částku. Výše maximálního krytí se však ve většině případů postupně snižuje na základě aktuální dlužné částky. Pokud o úvěr žádají manželé, je vhodné si prověřit, zda pojištění v případě úrazu nebo úmrtí jednoho z manželů kryje plnou výši hypotéky nebo jen její poloviční výši.

Top