Jste tady
Home > Stavebnictví > Pravidelné vlhnutí zdiva je třeba řešit sanací

Pravidelné vlhnutí zdiva je třeba řešit sanací

Postřehli jste během zimy, že zdivo vašeho domu nadměrně vlhlo a vytvářely se na něm nevzhledné mapy? Byl vzduch v prostorách s navlhlým zdivem těžký, s vysokou vlhkostí, případně se na stěnách objevila plíseň? Pak není čas na zbytečné uvažování, ale řešení této situace. Ideálně provedením dodatečné izolace zdiva, čímž zabráníte dalším možným škodám.

K vlhnutí zdí dochází nejčastěji tehdy, pokud jsou na jejich dvou stranách velké teplotní rozdíly. Tedy hlavně přes zimu, kdy venku mrzne a uvnitř se vytápí. Voda se kondenzuje ze vzduchu a ukládá se do pórů zdiva. Nejčastěji od země prostupuje přes póry, a tak se dostává na skutečně velkou plochu. Vytvářejí se tedy typické mapy. Vlhké zdi jednak znehodnocují stavbu, ale zároveň zvyšují náklady na vytápění. Je totiž třeba nejen ohřátí vzduchu v prostoru, ale i vysušení zdiva, na co se spotřebuje nemálo energie.

Technologie používané pro sanaci zdiva

Pokud jste navlhlé zdi zpozorovali i na vaší nemovitosti, pak je třeba provést dodatečnou izolaci základů. K tomuto účelu se využívají různé technologie, přičemž ta pravá se vybírá podle konkrétní situace. Mezi klasický způsob patří svislá izolace, tedy kompletní sanace vlhkého zdiva s odhalením základů a aplikováním izolačního materiálu svisle na jejich celou plochu. Případně lze vykovat podříznutí – motorovou pilou nebo diamantovým lanem s následným vložením vhodné izolace do spáry, či podříznutí s nerezovým plechem. Možná je také chemická injektáž vlhnúceho zdiva, jejímž cílem je zmenšení pórů, a tedy i schopnost zdiva vést vlhkost. Moderním, no na technologii nejnáročnějším systémem odvlhčení zdiva je elektroosmóza.

Provedením potřebných zásahů do stavby s cílem vysoušení zdiva a zabránění dalších případů navlhnutí zdí se nejenže odstraní stále hrozící problém, ale zvýší se i celková kvalita stavby a její životnost. Sanaci vlhkého zdiva si můžete objednat na stránce Izolacehroz.cz.

Top