Jste tady
Home > Finance a reality > Při kupování stavebního pozemku je nutná obezřetnost

Při kupování stavebního pozemku je nutná obezřetnost

Chcete stavět vlastní rodinný dům, ale nemáte svůj stavební pozemek? Našli jste plochu, která se vám zdá ideální pro vaše budoucí bydlení, a přemýšlíte, že ji koupíte? Toto si ještě před tím zjistěte.

Jeden pozemek, jedna parcela

Stavební pozemek nepředstavuje právě nejnižší investici, a proto byste si měli být jisti, že vám nezpůsobí žádné problémy. V současnosti mají mnohé parcely množství vlastníků z důvodu nepříliš zdařilých dědických řízení. A pokud se má na parcele dít jakákoliv změna, musí s ní souhlasit opravdu všichni vlastníci bez ohledu na to, jakou poměrnou část vlastní. Lidé jsou nevyzpytatelní, tedy nikdy nevíte, co si umíní. Pokud nechcete být rukojmím ostatních, kupujte jen takový pozemek, který je současně i jednou stavební parcelou bez jiných majitelů.

Pozemek musí být veden jako stavební, ne jako zemědělská půda

Zjistěte si, zda je pozemek i v katastru veden jako stavební a ne jako zemědělská půda. Na ní totiž nemůžete stavět, a proto nedostanete stavební povolení. Pozemek se dá samozřejmě ze zemědělské půdy vyjmout, ale v některých případech to možné není. I proto si tyto skutečnosti ověřte na obvodním pozemkovém úřadě.

Přístupová cesta a potřebné sítě

Určitě byste se na svůj pozemek rádi bezproblémově dostali a nemuseli jste v budoucnu řešit spory ohledně přístupových cest. Nikdy si proto nekupujte stavební pozemek, ke kterému nevede přímá přístupová cesta. Zároveň si zjistěte, zda je na něj možné přivést všechny potřebné sítě, v opačném případě můžete mít výrazné problémy při kolaudaci.

Prostudujte si územně správní plán

Do využití pozemku zasahuje i příslušná samospráva, která v svém územněsprávním plánu určuje, zda se v dané lokalitě plánuje provádět výstavba nebo ne. Před koupí si proto tento plán prostudujte a na základě něj zvažte, zda ji i uskutečníte. Z plánu zároveň zjistíte povahu budoucích výstaveb v okolí pozemku, které by mohly ovlivnit kvalitu vašeho bydlení.

Top