Jste tady
Home > Stavebnictví > Pro a proti podlahového topení

Pro a proti podlahového topení

Ať už vlastníte dům, nebo jiný obytný prostor, musíte řešit otázku vytápění místností a to, jaký způsob bude pro vás nejvhodnější volbou. Možností, jak si zajistit v objektech teplo, je skutečně dostatek. Moderní doba sebou přináší mnohé nové trendy jako mít příjemně teplo a přitom na to vynaložit co nejmenší úsilí. V minulosti bylo využíváno zejména topení na tuhé palivo. Současnost však přináší pokrokové topné systémy jako plynové a elektrické topení, krby a krbové průduchy, pelety či podlahové topení.

Na jakém principu pracuje podlahové topení?

Podlahové topení je založeno na sálání tepla z podlahy. V zemi pod podlahou je zaveden systém, který pomocí elektrického proudu nebo ohřevu vody vyrábí teplo. To se postupně rovnoměrně šíří od země směrem vzhůru do celé místnosti. Přibližně ve výšce hlavy se vzduch mírně ochlazuje asi o 2 ° C. Výhodou však je, že horní část lidského těla se ohřívá lépe a rychleji než dolní, proto člověk pociťuje chlad spíše od nohou než od horních končetin.

Pokud doma ještě používáte radiátory, určitě jste si všimli, že největší zdroj tepla je právě blízko u nich. Čím více se od nich vzdalujete, tím více pociťujete menší teplo. Při používání podlahového topení tento problém nehrozí. Rovnoměrnost vytápění pomocí stanovené struktury je jeho nejdůležitějším základem. Teplo příjemně sála již od nohou, což navozuje pocity pohody a spokojenosti.

Možnosti podlahového topení

Teplovodní topný systém – využívá se zejména v domácnostech s plynovým kotlem. Teplou vodou se plní trubky, které jsou uloženy pod podlahou. Zalité jsou betonem. Po zapnutí se zem postupně otepluje a vytápí celou místnost. Tento systém je možné používat v rámci celého roku, a to nejen na topení. V horkých letních dnech může trubkami protékat chladnější voda, která vás v době parna bude příjemně ochlazovat.

Elektrický topný systém – funguje na principu využívání elektrické energie, která je zavedena do kabelů napojených na elektřinu. Samotná montáž je oproti teplovodnímu systému jednodušší. Potřebujete jen termostat a kabelový rozvod na dodání tepla. Montáž zvládne i kutil, ale před samotným spuštěním je nutná kontrola elektrikáře.

Jako všechny topné systémy i tento s sebou nese jisté pro a proti:

Pro:

 • rovnoměrné sálání tepla do celé místnosti
 • příjemné teplo od nohou
 • zamezuje zvýšenému víření prachu
 • oproti centrálnímu vytápění šetří až 20% energie
 • rychlá instalace systému a dlouhodobá životnost rozvodných trubek
 • cenově dostupné řešení vytápění
 • estetické hledisko

Proti:

 • prvotní vstupní náklady mohou být o něco vyšší než u klasických zažitých topných systémů
 • neumožňuje okamžitou regulaci podle aktuálních podmínek
 • omezený tepelný výkon
 • oprava topení je složitější
Top