Jste tady
Home > Zahrada > Proč se rozhodnout pro kapkovou závlahu a jak ji vybudovat?

Proč se rozhodnout pro kapkovou závlahu a jak ji vybudovat?

Otravuje vás nekonečné zalévání zeleninového záhonu, okrasných rostlin či živého plotu? Nechce se vám brzy ráno vstávat a zalévat zahradu tak, aby ji během dne slunce zcela nevysušilo? Kromě klasických zavlažovacích systémů může být řešení těchto problémů mnohem jednodušší. A to kapkovou závlahou.

Výhody kapkové závlahy

Kapková závlaha zajišťuje stálý přísun vody k rostlinám, u nichž je umístěna po zvolenou dobu polévání. Její výhody jsou hned víceré – obrovská pohodlnost, šetrnost vůči samotné rostlině, která vodu získává postupně, malé náklady na její vybudování a v neposlední řadě i relativně nízká spotřeba vody. Kapková závlaha vám totiž ušetří až do 70% vody ve srovnání s běžnými zavlažovacími systémy. Navíc na toto zalévání můžete použít i vodu, která vám spadne z nebe.

Jak vybudovat systém kapkové závlahy?

Ano, polévání kapkovou závlahou může být téměř zcela zdarma. Stačí, když si pořídíte velký barel vody a umístěte ho pod okap střechy. Zajistíte tak jeho neustálé doplňování. Na vybudování kapkové závlahy je třeba barel napojit na řídící jednotku na kapkovou závlahu s tlakovým filtrem. Ta vám umožní nastavit si čas polévání přesně na konkrétní hodinu a den spolu s jeho trváním. Investice do ní je velmi malá, seženete ji již od 1 000 korun. Potřebovat budete také přívodní hadici na vodu, kterou je vhodné zakopat přímo do země, spojku na hadice, samotnou perforovanou hadici na kapkovou závlahu a malé plastové díly určené ke stabilizaci závlahové hadice při konkrétním záhoně. Samozřejmě, takový systém bez jakéhokoliv čerpadla bude fungovat pouze, pokud jsou dodrženy podmínky gradientu. V jiném případě bude nutné domontovat i samotné čerpadlo, případně systém napojit na již vybudovaný přívod vody.

Na zalévání jakých plodin ji lze použít?

Kapková závlaha se hodí na zalévání okrasných květin, stromů či keřů, ale i na zalévání některé zeleniny. A to například okurek, rajčat, paprik, prostě větších plodin, které jsou od sebe dostatečně vzdáleny. Na závlahu záhonů mrkve, petržele a pod. je lepší použít klasický zavlažovací systém.

Top