Jste tady
Home > Stavebnictví > Jak se postarat o fasádu, když už ztrácí svou krásu?

Jak se postarat o fasádu, když už ztrácí svou krásu?

Zdá se vám, že fasáda vašeho rodinného domu už není v nejlepší kondici? Pozorujete na ní znečištění a drobné známky opotřebení a „únavy“ materiálu? Jde o zcela běžný jev. Fasády jsou neustále vystaveny působení vnějších vlivů, střídání teplot, síle slunečních paprsků a také venkovnímu znečištění. Všechny tyto faktory mají vliv na to, že i několik let stará fasáda může poměrně rychle ztratit svou krásu. Vše se ale dá napravit a není zapotřebí žádný složitý zásah. Co dělat?

Nechte fasádu odborně vyčistit

Ztráta původního jasu fasády a elegance je nejčastěji způsobena znečištěním z venkovního vzduchu. Každý den se na jejím povrchu usazují pyly, smog a prach. To způsobuje, že barva fasády se ztrácí pod vrstvou nečistot z ovzduší. Původní zářivá barva na fasádě stále je, jen není skrze novou vrstvu vidět. Odborné čištění fasády zajistí, že vaše obálka domu bude vypadat opět jako nová.

Proč nechat vyčištění na odbornících?

Možná si říkáte, že očistit fasádu není tak složitý úkol, a že to zvládnete vlastními silami a s technikou, kterou máte doma. Nejčastěji používanou technikou je vysokotlaký vodní čistič – wapka. Jenže práce s tímto čističem nemusí vždy přinést požadovaný výsledek. Stačí, abyste nastavili o trochu silnější trysku, a už může dojít k trvalému poškození fasády, které bude zapotřebí složitě opravovat. Samotný vodní paprsek nemusí zajistit dokonalé vyčištění. Ideální metodou k čištění fasád je tryskání-pískování. Jak probíhají práce, když je provádí specializovaná firma, se můžete podívat zde. Když je fasáda čistá, můžete ji opatřit ochrannými nátěry. Nátěry fasád prodlouží její životnost a zamezí problémům.

megabydleni.cz_cisteni-fasad-ars_cz_01

Nátěr proti plísni a proti vlhkosti

2 nejdůležitější druhy nátěrů jsou protiplísňové nátěry a nátěry proti vlhkosti. Pokud se na fasádě projevují i po vyčištění příznaky plísní, je nejprve důležité aplikovat protiplísňový nátěr. Ten plíseň odstraní a zabrání jejímu opětovnému vytvoření. Hlavním původcem plísní je vlhkost. Proto je dobré na fasádu aplikovat ochranný hydrofobní nátěr, který zamezí pronikání vlhkosti do materiálu.

Top