Jste tady
Home > Zahrada > Jak se správně postarat o trávník na jaro?

Jak se správně postarat o trávník na jaro?

Období zimy už pomaličku končí a přes okna se hlásí přicházející jaro. Tento čas se spojuje i s jarním úklidem zahrad, které budou brzy zdobené rozkvetlými květinami, šumícími stromy a zelenými trávníky. K tomu, abyste mohli kochat touto krásou, je třeba připravit vhodné podmínky pro správný růst a dobré fungování rostlinstva.

Po zimě může být váš trávník ulehnutí, promočený nadměrným vlhkem ze sněhu, napaden plísněmi nebo vás mohou nemile překvapit lysiny tzv. prázdná místa bez trávy. Pokud se nechcete přihlížet tomu, jaký je váš trávník bez života, je třeba udělat důležité kroky pro dosažení jeho úhledného a dokonalého vzhledu.

Kdy a jako začít s údržbou trávníku?

Nejvhodnější je to tehdy, pokud již nejsou mrazy, zem je vysušená a vyhřátá. Ideálním časem je celý měsíc Duben. Zásady, které je třeba dodržet při úpravě trávníku po zimě:

Odstranění plísní – všimli jste si, že váš trávník trpí plísněmi? Na jejich odstranění je adekvátně použít vhodný fungicidní postřik. Ten zabrání šíření plísně a celkově ji zlikviduje.

Vertikutace tzv. vyčesávání – je to nejdůležitější krok pro oživení trávníku. Odstraňte mech, suchou trávu, větvičky, listy či jiné odumřelé části na trávníku. Vhodným pomocníkem jsou železné hrábě nebo speciální přístroj vertikutátor.

Aerifikace tzv. provzdušňování – realizuje se zejména proto, aby se nastartoval správný růst rostlin, ale i jejich přijímání výživových látek. Na provzdušňování se používají nástroje (aerifikátory), které se boří do půdy, vyčesávají plsti suché a zamotané trávy. Díry, které zůstanou v trávníku prosypte pískem, rašelinou nebo kompostem.

Hnojení – pro správnou regeneraci trávníku je dobré použít kvalitní hnojivo. To by mělo obsahovat bohaté živiny, které probudí váš trávník k plné síle. Ideální je, pokud prázdná místa vzniklé na trávníku například po plísních dosejete a také přihnojíte.

Zalévání – voda je pramenem života nejen pro lidi, ale i pro rostliny. Trávník byste měli zalévat brzy ráno, nebo pozdě večer. Určitě se vyhněte zalévání v odpoledních hodinách, kdy nejvíce svítí slunce. Také dbejte na to, aby vláha nebyla nadměrná a nedocházelo k promáčení.

Sekání – po ošetření trávníku se dostaví do týdne až dvou výsledky vaší práce v podobě růstu zeleně. Trávu je vhodné sekat pravidelně, nejlépe každý týden.

Pokud provedete úpravy trávníku po zimě na základě těchto zásad, věřte, že se brzy dočkáte vašeho vysněného „zeleného koberce“, který vás bude těšit po celé léto.

Top