Jste tady
Home > Stavebnictví > Snižte spotřebu energie v domácnosti. Pomůže vám i řízené větraní

Snižte spotřebu energie v domácnosti. Pomůže vám i řízené větraní

Nové směrnice Evropské unie jsou důvodem, proč musíme již nyní stavět energeticky šetrné domy, dokonce s téměř nulovou spotřebou energie. I proto se v nich neobejdeme bez více zařízení, které zvyšují její využití v prostoru a zabraňují její ztrátám. Jedním z nich je i řízené větrání, tedy rekuperace. Jak takové větrání funguje a kolik energie vám dokáže ušetřit?

Nepouštějte při větrání teplo ven z domu

Při větrání interiéru odchází společně se vzduchem i obrovské množství tepla. Pokud máte okno otevřené po dobu 60 minut, oknem vyletí až 75% tepla z místnosti. A to je opravdu obrovské číslo, které vás stojí obrovské peníze. Větrat se však dá i jinak. Tak, aby teplo zůstalo v interiéru a odešel z něj jen vydýchaný vzduch, a aby se vzduch přicházející do místnosti opět ohřál tímto teplem. Právě takové řízené větrání dokáže zajistit rekuperační jednotka.

Jaké výhody přináší rekuperace?

Rekuperátor obsahuje výměník tepla, ve kterém se jakoby zachycuje teplo ze vzduchu odváděného z prostoru a zároveň se jím zahřívá vzduch z exteriéru. Tepelné ztráty se tak minimalizují, čímž nejen zabraňujete únikům tepla, šetříte energií, a tím i vašimi penězi, ale zároveň se zvyšuje i váš komfort. Větráním se vám totiž v domově nesníží teplota a zároveň máte zajištěn stálý přísun čerstvého a zejména svěžího vzduchu i bez toho, abyste vůbec museli otevírat okna. V prostoru nevzniká průvan a dochází k regulaci optimální vlhkosti. Zároveň je vyžadována nižší intenzita vytápění, což opět šetří vaše peníze.

Kolik řízeným větráním ušetříte?

I když účinnost rekuperace nikdy nedosáhne 100%, může se pohybovat až na úrovni kolem 80%. Znamená to, že vzduchem unikne jen 20% tepla ve srovnání s běžným větráním přes otevřená okna. Kolik můžete rekuperací ušetřit, to můžete vidět na následujícím příkladu. Na ohřev vzduchu z venkovního prostoru s teplotou -12 ° C na běžnou pokojovou teplotu je nutné spotřebovat přibližně 1,7 kW energie. Ročně může tato spotřeba představovat klidně i 3 MWh energie, což po provedení na koruny znamená více než deset tisíc. Právě tolik a možná i více, v závislosti na velikosti prostoru, rozdílu teplot a efektivity vytápění, vám může ročně ušetřit řízené větrání rekuperační jednotkou.

Top