Jste tady
Home > Stavebnictví > Jak úsporně ohřívat vodu: Plynem, nebo elektřinou?

Jak úsporně ohřívat vodu: Plynem, nebo elektřinou?

Účty za energie jsou jednou z největších položek rozpočtu většiny českých domácností. A je proto naprosto přirozené, že spousta lidí hledá způsob, jak z dlouhodobého hlediska ušetřit alespoň část výdajů. Většinou se řeší teplo, protože právě to má na celkové spotřebě energie nejvýraznější podíl. Ale jak je to s ohřevem vody? Ani v tomto případě nejde o zanedbatelnou částku. Chcete-li uspořit i vy, řiďte se následujícími tipy, které nám poskytli odborníci z EKOMPLEXu.

Většinou se dočtete, že ohřev vody elektřinou je oproti plynu podstatně dražší. Dotázaný vodoinstalatér Jihlava však uvedl, že nelze pouze porovnávat ceny kilowatthodin. Opravdu objektivní porovnání vyžaduje i jiná kritéria – pořizovací cenu systému, náročnost údržby, spolehlivost apod.

Proč vodu ohřívat plynem?

Má-li vaše domácnost přístup k plynu, můžete ho využívat také k ohřevu vody. Moderní plynové kotle jsou velmi efektivní, a navíc šetrné k životnímu prostředí. Největší úspory dosáhnete pomocí kondenzačního kotle, který k ohřevu vody využívá odpadní teplo. Za kotel si bohužel připlatíte, takže počítejte s tím, že se úspora projeví až o něco později. Zároveň je třeba připočítat také cenu za realizaci komínu a případně i za rozvod plynu. Na seznam pravidelných výdajů si nezapomeňte připsat také pravidelné revize.

megabydleni.cz_Ekomplex_01

Proč vodu ohřívat elektřinou?

Zdá se to k nevíře, ale některé lokality doposud nebyly plynofikovány. Pro obyvatele to znamená jediné – musí si ohřev vody zajistit jiným způsobem. Je-li to i váš případ, nemusíte zoufat. Požádáte-li si o výhodnější sazbu elektřiny, neměl by vás ohřev finančně zatížit. Tedy za předpokladu, že budete vodu ohřívat během nižšího tarifu.

Co je dobré vědět?

Nejde pouze o plyn versus elektřina. Klíčové může být i vhodně zvolené zařízení – správně nadimenzovaný bojler. S tím vám ochotně poradí specialisté z oboru voda-topení-plyn.

Top