Jste tady
Home > Design a interiér > Vybíráme garnýže do interiéru

Vybíráme garnýže do interiéru

Garnýže jsou i dnes běžným doplňkem interiéru a spolu se záclonami dotvářejí celkový vzhled místnosti. Neplní tak jen praktickou, ale hlavně dekorační funkci. Vybrat vhodné garnýže ale nemusí být zrovna jednoduché. Na co si třeba dát pozor?

Materiál a typ garnýže

Garnýže se vyrábějí ze dřeva, kovu i plastu a mají různé povrchové a barevné úpravy. Dřevěné garnýže mají většinou vzhled přírodního dřeva. Kovové mohou mít barevnou úpravu, například chrom nebo zlato, ale mohou být i ve vintage stylu. Při výběru byste měli brát ohled na celkový styl místnosti, kde bude garnýž umístěna a samozřejmě i na vzor a materiál záclony.

Garnýže rozlišujeme i podle toho, zda jsou jednokolejné nebo dvoukolejné. Jednokolejné jsou vhodné, pokud chcete pouze záclony nebo pouze závěsy. Pokud plánujete záclony i závěsy pořiďte si dvoukolejný garnýž. První řada by měla být na závěsy a druhá na záclony. Kromě kolejových najdete pestrý výběr hlavně tyčových garnýže, které jsou stejně jedno a dvou tyčové.

Délka a uchycení garnýže

Pokud jdete kupovat garnýž pro závěs, myslete na to, že vzdálenost mezi okrajem okna a držákem garnýže by měla být 15 cm. Od držáku po hlavici garnýže bývá pak 10 cm. Vzdálenost mezi okrajem okna a hlavicí garnýže je tedy 25 cm. Pokud máte okno o šířce 100 cm, délka garnýže bude 150 cm.

V případě záclony by měla být vzdálenost od okraje okna po držák garnýže 25 cm a od držáku po hlavici garnýže 10 cm. Celková vzdálenost od okraje okna po hlavici garnýže je tedy 35 cm. Na okně se šířkou 100 cm by měla být garnýž s délkou 170 cm.

Uchycení záclony

Uchycení závěsu závisí hlavně na typu garnýž. Při kolejových se využívají kolíčky a běžci s háčky. Pokud máte tyčové garnýže, vhodné jsou stejně běžci s háčky, kroužky poutka nebo tunely. Materiál a design kroužků můžete sladit s garnýží i záclonou.

Top