Jste tady
Home > Stavebnictví > Ztracené bednění usnadní a urychlí výstavbu základů

Ztracené bednění usnadní a urychlí výstavbu základů

Při budování staveb s pevným základem je náročné a zdlouhavé vůbec se odrazit od země. Potřebujeme totiž vytvořit betonový základ, který vyžaduje kus práce a také času na dokonalé vyzrání. S použitím speciálních betonových tvárnic umožňujících vytvořit ztracené bednění si však výstavbu dokážete výrazně usnadnit a rovněž zkrátit dobu její realizace.

Při stavbě běžných základů je třeba provést hned několik kroků. Jednak základy vyhloubit, následně z řeziva vyhotovit bednění, vytvořit v něm nosnou železnou konstrukci a až potom zalít betonem. Ten musíme nechat vyzrát a po jeho vyzrání běžné bednění odstranit. To ztracené několik kroků z tohoto procesu eliminuje. Ztracené bednění se stává pevnou součástí stavby, a tudíž se neodstraňuje. Díky přesným tvárnicím určeným na ztracené bednění nemusíte ze dřeva sbíjet jakékoliv konstrukce a také se usnadní i vázání železa, protože často stačí do tvárnic na definovaná místa aplikovat roxory či železná „účka“. Nemluvě o tom, že tvárnice do sebe přesně zapadají, čímž bude i vyvýšený základ vypadat esteticky.

1874

Vhodné pro rozmanité stavby

Duté prefabrikáty na ztracené bednění, jejichž výrobcem je i česká firma Presbeton, jsou ideální na výstavbu základů pro jakékoliv stavby. A to menší ve formě plotů, opěrných zdí či garáží, ale i při výstavbě rodinných domů. Systém prefabrikátů je velmi tvárný, a proto je využitelný prakticky všude. Navíc, na viditelných místech lze využít i tvárnice s vnější strukturou a speciální povrchovou úpravou, která spolehlivě nahradí případný obklad.

Stručný postup prací při budování ztraceného bednění:

  • Vytvoření stavební rýhy do požadované hloubky a její vylití betonem. Do takové výšky, aby minimálně jedna řada ztraceného bednění začínal pod úrovní země.
  • Nalezení nejvyššího bodu betonového pásu, od kterého výšky je třeba odrazit. Tvárnice následně klademe do roviny, přičemž níže místa podsypáváme. Zámky na tvárnicích zajišťují, že jednotlivé prefabrikáty do sebe přesně zapadají.
  • Vložení železné konstrukce do ztraceného bednění a následně položení další řady tvárnic tak, aby byla s tou předchozí provázaná. Takto postupujeme až do požadované výšky.
  • Posledním krokem je lití betonu do dutiny ztraceného bednění. Pokud se tvárnice využívají jako základ betonové desky pod dům, poslední řadu nelijte betonem až po hranu, ale asi 10 cm pod. Tím zajistíte, že se beton desky dokonale propojí se základem.

Jednotlivé realizace ztraceného bednění najdete i na Presbeton Facebook stránce.

Top